Aj na Slovensku sa konali štrajky za budúcnosť klímy #Fridaysforfuture.
Štrajky za budúcnosť klímy sa organizujú aj na Slovensku. Sú súčasťou celosvetového hnutia #Fridaysforfuture (Piatky za budúcnosť). Konali sa vo viac ako 100 krajinách sveta. Aj vďaka Jakubovi Andackému, študentovi osemročného gymnázia Hubeného v Bratislave sa štrajky konali v Bratislave, Košiciach, Žiline a Liptovskom Mikuláši. Jakub získal ocenenie od Verejnej ochrankyne práva za spoluorganizáciu protestov.
Jakub Andacký (zdroj: osobný archív)
Kedy si sa začal venovať životnému prostrediu a čo ťa k tomu viedlo?
Od malička ma to ťahalo tým zeleným smerom. Dobrým základom mi bola samotná výchova rodičov, ktorí ma naučili, že by som mal vždy vypínať svetlo, keď odchádzam z miestnosti, neplytvať vodou, triediť odpad a nejazdiť všade autom. Ako stredoškolák som dlho nevidel žiadny spôsob, ako s problémom klimatickej krízy čokoľvek urobiť. Ja sám som sa vo vzťahu k prírode snažil správať maximálne zodpovedne, avšak ľudia okolo mňa tento problém vôbec nevnímali. Bol som nahnevaný a frustrovaný, že v politickom prostredí a v témach ohrozenia životného prostredia nemám žiaden hlas. Videl som, že politici sa o to takisto nezaujímajú. Potom som však zaregistroval švédsku školáčku Gretu Thunberg. Videl som ju ako odvážne mladé dievča, ktoré sa nebojí predstúpiť pred politikov najvyššieho rangu a povedať im svoj názor a vyjadriť svoje znepokojenie. Za záchranu planéty burcovala mladých ľudí po celom svete, ktorí vytvorili hnutie Fridays for Future. Na sociálnych sieťach som zistil, že takéto hnutie vzniká aj na Slovensku. Pridal som sa teda k motivovanej skupine, ktorá sa nechcela len sťažovať, ale aj niečo robiť.
Ako vznikol nápad zorganizovať protesty aj na Slovensku?
Priznám sa, že tento nápad nevznikol priamo v mojej hlave. S protestami na Slovensku, konkrétne v Bratislave, začala Sandra Bulla – študentka umeleckého gymnázia. Na Facebooku som zistil, že v rámci celosvetového klimatického štrajku (15. 03. 2019) zaregistrovala aj Bratislavu. Prirodzene pri organizácií podujatia potrebovala pomôcť, a tak sa našli niekoľkí ľudia s podobnými záujmami, vrátane mňa, ktorí sme sa toho chopili.
Klimatický štrajk (zdroj: osobný archív)
Gréta Thunberg bola ostro kritizovaná politikmi, médiami ale aj širokou verejnosťou. Neobával si sa, že budeš čeliť ostrej kritike?
Konštruktívna kritika mi nikdy neprekážala. Viem, že nie som bezchybný. Nikto nie je. Greta však bývala často kritizovaná úplne zbytočne a pre banality. Napríklad pre jej cestu do Ameriky bez emisnou loďou alebo kvôli výrazu v tvári. To považujem za absurdné a som celkom rád, že sa mi tejto forme nekonštruktívnej a priam primitívnej kritiky podarilo vyhnúť.
Stretol si sa aj so známymi osobnosťami, ako prezidentka Zuzana Čaputová alebo aj prezident Andrej Kiska, politik Michal Truban, ale aj športovec Peter Sagan. Vidíš nejaké reálne zmeny, ktoré prišli vďaka protestom a podpore známych osobností?
Prístup slovenských politikov k tejto problematike je pomerne slabý. Je pravda, že sa postupom času, a najmä v posledných rokoch aj vďaka našim protestom reálne mení, ale stále to nestačí. Klimatická kríza predstavuje najväčšiu výzvu, ktorej ľudstvo momentálne čelí, a ktorú v súčasnosti musí riešiť. Vedci vravia, že máme približne už len 10 rokov času na to, aby sme presadili komplexné systémové zmeny a zmiernili tak negatívne dopady klimatickej krízy. V súčasnosti stále bojujeme s pandémiou koronavírusu, no musíme sa zamyslieť nad tým, akým spôsobom budeme po odznení súčasnej krízy opäť stavať ekonomiku na nohy. Či pôjdeme cestou „business as usual“, popierania reality a klimatickej zmeny. Alebo naopak cestou v prospech ochrany životného prostredia, klímy a tým pádom aj v prospech ľudí. Je dôležité si uvedomiť, že kvalita nášho života závisí od stavu našej planéty.
Fridays For Future je súčasťou neformálneho zoskupenia klimatického hnutia, organizácií venujúcich sa ochrane životného prostredia a klímy. Tie v máji poslali premiérovi a jednotlivým ministrom konkrétne opatrenia, ako zabezpečiť tzv. zelenú obnovu. Viac info k tomu: https://www.aktuality.sk/clanok/788743/opatrenia-na-zeleny-restart-netreba-vymyslat-organizacie-predstavili-niekolko-z-nich/?
Klimatický štrajk (zdroj: osobný archív)
Čo môže každý jeden z nás urobiť pre životné prostredie, ak nerátame základ, ako triedenie odpadu a eliminovanie plastov?
Pre všetkých tých, ktorí chcú pomôcť životnému prostrediu a klíme odporúčam, aby prestali alebo aspoň obmedzili konzumáciu mäsa, lietanie alebo aj cestovanie autom. Miesto toho je lepšie používať alternatívny spôsob dopravy, čo predstavujú vlaky, MHD, bicykel alebo chôdza, čo môže pomôcť aj vašej kondičke a zdraviu. Dôležité je tiež znížiť osobnú spotrebu, čiže nekupovať si za každú cenu nejaké zbytočnosti, ktoré aj tak nikdy nepoužijete.
Toto však samo o sebe nestačí. Podľa viacerých štúdií môže za dve tretiny vyprodukovaných emisií skleníkových plynov od začiatku priemyselnej revolúcie iba deväťdesiat firiem. Ak by sme len triedili odpad, nejedli mäso a správali sa zodpovedne, pričom štáty a veľké firmy budú naďalej vypúšťať obrovské množstvo emisií do ovzdušia, tak klimatickú krízu nevyriešime. Potrebujeme systémové riešenia, ktoré odvrátia klimatickú krízu. A to nemožno dosiahnuť inak, než tým, že vyvinieme tlak na politikov, aby klimatickú krízu riešili ako svoju prioritu.
Jakubovi ďakujeme a prajeme veľa síl k boju za budúcnosť našej planéty!
Comentários